Leírás
Teljes értékű hántolt, válogatott tönkölybúza szemek.
A teljes mag fő alkotórészei a szénhidrátok (keményítő formájában) és a fehérjék. A csíra ugyan a mag egészének csak mintegy 4%-át alkotja, de az egész magnak mégiscsak ez a legértékesebb része. Csíraolajat, fehérjéket, keményítőt, B1-, B2-, E-, és más vitaminokat, a karotin nevű provitamint, ásványi anyagokat, nyomelemeket, lipoidokat és enzimeket tartalmaz. A héjrészek viszont, nagyobb mennyiségű fehérjét, zsírt, sok ásványi anyagot, B1-, B2-vitamint, niacint és karotint, ásványi anyagokat (kálium, kalcium, foszfor és vas) rejtenek, és a maghéjban vannak a fontos ballasztanyagok is: a cellulóz és a hemicellulóz.
A közönséges búzához képest ez a tönkölybúza magas (50 %-kal több) fehérjetartalommal bír, és aminosav tartalma is nagyon kedvező. További előnye, hogy fehérjéje, szemben a normál búzával szinte teljes egészében hasznosul az emésztés során. A túlsúlyos népesség egy jelentős csoportjánál az elhízás a rendszeres és túlzott búzaliszt fogyasztására vezethető vissza. A tönkölybúza fogyasztása többek között ezt a problémát is megoldja, karbantartja testünket, segít megőrizni alakunkat, sőt a fogyókúránknak is aktív részese lehet. Rendkívüli fehérjekeményítő aránya miatt egyáltalán nem hizlal, ráadásul a belőle készült ételek dúsak, így kisebb mennyiség elfogyasztása is jóllakottságérzést kelt, miközben aktívan hozzájárul a szervezet vitamin és ásványi anyag szükségletének biztosításához is.
- Rendszeres, hosszú távú fogyasztásával csökkenthető a koleszterinszint és az erek falain lerakódott, meszesedésre hajlamos zsírréteg.
- Több hasznos energiát ad a szervezetnek, mint ugyanannyi mennyiségű normál búza. Az egész szervezetet erősíti, mindenféle káros mellékhatás nélkül. Épp ezért fogyasztása kifejezetten ajánlott azok számára, akiknek szervezete nagyobb igénybevételnek van kitéve: gyermekeknek, serdülőknek, idős embereknek, nehéz fizikai munkát végzőknek, sportolóknak, vegetáriánusoknak, várandós illetve szoptató anyukáknak.
- Jótékonyan hat az érrendszerre, csökkenti az infarktus kialakulásának rizikóját. A tönkölybúzát könnyen dolgozza fel a szervezet, kíméli az emésztőrendszert. Könnyen, gyorsan felhasználható energiával látja el az izomszöveteket, a kötőszöveteket, a belső szerveket, az idegsejteket, az érzékszerveket – tehát minden emberi sejtet.
- A hagyományos gabonafélékhez hasonlítva alacsonyabb és más összetételű a szénhidrát tartalma, mely lassabban is szívódik fel, emiatt a cukorbetegek étrendjében is ajánlható.
- Pelyvája antibiotikus hatású, erősíti az immunrendszert, így hatékonyan használható például a Candida elleni küzdelemben.
- A belőle készült termékek kalcium-, magnézium-, foszfor- és szeléntartalma 7-8-szor magasabb, mint más gabonák esetében.
- Érdekes megfigyelés, miszerint jótékonyan hat a dohányzók pszichés és fizikai teljesítőképességére, regenerálódására.
- Szeléntartalmát azért is fontos kiemelni, mert ennek hiánya egyes kísérletek alapján szerepet játszik a rákos megbetegedések kialakulásában.
- Esszenciális zsírsav-tartalma, valamint magas B vitamin tartalma jótékonyan hat az idegrendszerre. Az idegek egy különleges zsírpárnába, úgynevezett mielinhüvelybe vannak beágyazva, ami segíti az agyba jutó impulzusok továbbítását. Vékony mielinhüvely esetén az impulzusok az átlagosnál gyorsabban száguldanak, amitõl az ember idegessé válik. A tönkölybúza zsírtartalma erősíti ezeket a zsírpárnákat és ezáltal az idegrendszert is.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.